Menu Close

Sveikatingumo ugdymas

(atnaujinta 2024-05-20)

2023-2024 MOKLSO METŲ VEIKLA

TRUMPALAIKIS SVEIKATINGUMO PROJEKTAS „ŽALIAS ŠIENELIS – BALTAS PIENELIS“

          ,,Paukščiukų”, ,,Drugelių”  ir ,,Pelėdžiukų” grupės vaikai dalyvavo projekte apie pieno svarbą mūsų organizmui. Vaikai susipažino bei eksperimentavo (tyrinėjo) pieno produktus. Praturtino žinias apie pieną kaip vertingą ir naudingą produktą vaiko organizmo augimui. Ugdė gebėjimą dirbti komandoje, dalyvauti bendroje eksperimentinėje veikloje.

            Pieno produktai teigiamai veikia mūsų darželio vaikų sveikatą. Suprantame, kad pieno produktai yra svarbi mitybos dalis, todėl norime, kad mūsų vaikai reguliariai juos vartotų. Pieno produktai, tokie kaip pienas, jogurtas ir sūris, yra pilni naudingų medžiagų, tokias kaip kalcis ir baltymai. Kalcis padeda sustiprinti kaulus ir dantis, o baltymai skatina tinkamą kūno augimą. Mūsų vaikai mėgsta užkandžiauti skaniu jogurtu arba smulkintu sūriu. Tai ne tik skanu, bet ir naudinga jų sveikatai. Džiaugiamės matydami, kaip mūsų darželio vaikai sveikiau auga ir vystosi. Tikimės, kad mūsų pastangos įtraukti daugiau pieno produktų į jų mitybą padės jiems likti sveikiems ir ateityje.

 

 

NACIONALINĖS VAIKŲ FIZINIO AKTYVUMO ŽAIDYNĖS (II) KĖDAINIUOSE

      Nacionalinio fizinio aktyvumo projekto Nr. NSA-FA-NAC-2023-0113 „Vaikų fizinio aktyvumo užsiėmimų skatinimas savivaldybių darželiuose, mokyklose ir sportininkų rengimo centruose“ žaidynėse kėdainių sporto arenoje dalyvavo dvi mūsų lopšelio-darželio komados. Visi grįžo laimingi, pasipuošę žiadynių medaliais. Esame pasiruošę vasarą kuo daugiau laiko praleisti gryneme ore, aktyviai judant.

 

PRAKTINĖ VEIKLA „SAUGOKIME REGĖJIMĄ. AKIŲ MANKŠTA“

       Vasario mėnesį IU gurpių „Lašeliai“ ir „Pelėdžiukai“ ugdytiniai kartu su sveikatos priežiūros specialiste Edita mokėsi atlikti akių mankštą. Akių mankštos pratimai stiprina akių raumenis, mažina akių įtampą, jie ne tik padeda išsaugoti sveikas akis, bet ir gali pagerinti susilpnėjusį regėjimą.

Regėjimas – leidžia pažinti mus supantį pasaulį, bendrauti, grožėtis, saugotis nuo aplinkos pavojų. Akį judina daugybė raumenų, kuriuos, kaip ir kitus kūno raumenis, reikia treniruoti. Ilgą laiką dirbant kompiuteriu, skaitant, rašant, akys išsausėja, atsiranda įtampa. Netinkamai prižiūrimos net ir stipriausios akys gali pervargti, todėl tiek sveikoms, tiek prastai matančioms akims reikalingas poilsis bei mankšta.

Akis mankština ir lavina ne tik akių pratimai, bet ir įvairūs judrūs žaidimai, kurių metu suderinami akių ir rankų judesiai, todėl vaikučiai atliko mankštą ir žaidė žaidimą su kamuoliukais ir gaudyklėmis. Žaidimo metu ugdomas susikaupimas, koncentracija, atidumas. Lavinama rankų motorika, kūno padėties stabilumas, koordinacija. Taip siekiama vaikus sudominti fiziniais žaidimais, kad vaikai pamėgtų ir dažniau rinktųsi aktyvią laisvalaikio praleidimo formą.

Saugokime regėjimą visi – maži ir dideli!

DALYVAVIMAS TARPTAUTINIAME PROJEKTE – INICIATYVOJE „NYKŠTUKŲ BĖGYNĖS 2023“

          Linksmas, žaismingas Tarptautinis projektas-iniciatyva „Nykštukų bėgynės 2023. Pagauk Kalėdas“, kurį jau kelinti metai organizuoja Klaipėdos lopšelis-darželis ,,Bangelė“ atkeliavo ir į mūsų lopšelį-darželį ,,Rasa“. Kol kas žiema smagių orų pagailėjo, bet mūsų mažieji „nykštukai“ Pašešupio parke pabandėme pagauti Kalėdas dalyvavimu draugiškame bėgime.

          Šis žaismingas bėgimas – tai ne tik smagus priešventinis nuotykis, bet ir bėgimo populiarinimas, kaip vienos iš sveikatą stiprinančių priemonių. Fizinį aktyvumas + džiugios emocijos, stiprios sveikatos rezultatas.

 

PIRMOSIOS PAGALBOS TEIKIMO PAMOKĖLĖ

       Lapkričio priešmokyklinių grupių ugdytiniai buvo mokomi, kaip suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiam. Visuomenės sveikatos biuro specialistė Edita su vaikais aptarė, kaip saugoti savo sveikatą ir saugiai elgtis aplinkoje. Vaikai prisiminė bendrąjį pagalbos numerį ir kokias tarnybas galima juo iškviesti. Mokėsi, kaip įvertinti ar žmogus kvėpuoja ar ne. Kokių veiksmų imtis, kai žmogus kvėpuoja, o kokių kai nekvėpuoja. Vaikai išmoko atpažinti ir įvertinti nelaimės ištikto žmogaus būklę ir taisyklingų pirmosios pagalbos veiksmų.

 

 

FIZINĖS VEIKLOS UŽSIĖMIMAI „SPORTUOJAME KITAIP“

                   Lopšelio-darželio neformaliojo švietimo mokytoja Lina kiekvieną savaitę moko ugdytinius pratimų, padedadnčių suvokti savo kūno kalbą, skatinančių išmokti sukaupti dėmesį ir ugdytis sveikos gyvensenos nuostatas. Vaikai patiria daug naujų įspūdžių, išbandydami netradicinius fizinio judėjimo būdus – kontroliuodami savo kūno koordianciją ant balansinio kamuolio, gebėdami stiprinti raumenis ants sportinio vaikiško batuto, įveikdami įvairias kliūtis, skatinančias aktyviai pajudėti ir valdyti savo kūno koordinaciją. Šie užsiėmimai kelia vaikų motyvaciją judėti bet kokiomis sąlygomis ir padeda suvokti sveikatos stiprinimo galimybes, pasirenkant veiklas.

 

 

EDUKACINĖ VEIKLA „HIGIENA – UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ PRIEŠAS“

          Sveikatos priežiūros specialistė Edita mokė „Paukščiukų“ ir „Drugelių“ grupės ugdytinius, kas sudaro asmens higieną ir kas gali nutikti, jei nesilaikysime pagrindinių asmens higienos taisyklių. Užsiėmimo metu dar kartą aptarta, kodėl ir kada reikia plauti rankeles. Žaidimo metu vaikai turėjo paliesti specialų „bakterijų maišelį“, kuris imitavo mikrobus, o, šviečiant neoninės šviesos žibintuvėliu, galėjo pamatyti ir įvertinti savo rankų švarą.

Vaikai sužinojo, kad rankų plovimas su muilu yra vienas efektyviausių ir pigiausių būdų apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų.

Kaip taisyklingaiplautirankasžiūrėkitečia:  https://www.youtube.com/watch?v=3PmVJQUCm4E

SPORTINĖ PRAMOGA SU VAIKIŠKAIS PASPIRTUKAIS „JUDU BE CO2“

                   Minint „Klimato kaitos savaitę 2023“ vyko diskusijos grupėse su ugdytiniais „Kaip sveikiau gyventi?“, „Kiek gali nuveikti žmogus sveiktos stiprinime“, „Ar gamta lemia mūsų sveikatos būklę?“. Grupių mokytojos šios savaitės veiklas orientavo į suvokimą, kad žmogus ir gamta esame vieni nuo kitų neatsiejami. Smagiausia ir laukiamiausia visų veikla buvo spalio 27 d., kai vaikai galėjo susiburti sportinei pramogai su savo pasirtukais. Visi susikaupę įveikinėjo paruoštas kliūtis, bandydami kuo greičiau pasiekti finišą. Užsiėmimo pabaigoje visi nusprendė, kad galima dažniau apsieiti be automobilio, kuris teršia gamtą savo dujomis. Reikia išmokti atstumus įveikti kartu su tėveliais smagiai ir nuotaikingai. Automobilis reikalingas, bet… O judėjimas gryname ore sveikatos ir stiprybės šaltinis.

TRUMPALAIKIS PROJEKTAS „VITAMINAI ANT MŪSŲ STALO“

           IU grupių ,,Paukščiukai“ ir ,,Drugeliai“ ugdytiniai praktinėse-pažintinėse veikose pagilino savo žinias apie sveikatos stiprinimą, ruošiantis žiemos laikotarpiui. Ruduo apdovanoja ne tik spalvomis, bet ir įvairiu derliumi, kuris turi daug naudingų vitaminų. Tarp spalvotų rudens lapų puikuojasi rausvi, žalsvi obuoliai, kuriuos vaikai labai mėgsta. Pabandėme iš jų pasigaminti obuolių sultis. Vaikams sulčių skonis priminė vaisinius ledus. Kalbėjome ir apie vaisių – daržovių draugystę, gamindami įvairias salotas. Kiekviena veikla – priemonė padedanti ugdytis sveikos mitybos,  sveikos gyvensenos įgūdžiai.

Žaisdami, tyrinėdami, eksperimentuodami vaikai praplėtė žinias apie vaisius ir daržoves, patyrė džiugių emocijų ir atradimo džiaugsmą.

PĖSČIŲJŲ ŽYGIS „ŽINGSNIUOJU – GAMTĄ TAUSOJU“

                       Rugsėjo 21 d. mūsų lopšelio-darželio vyresniojo amžiaus ugdytiniai ir mokytojos tradiciškai išsiruošė į pėsčiųjų žygį „Žingsniuoju – gamtą tausoju“. Nuostabi rudeninė Pašešupio parko gamta ir puikus oras suteikė daug papildomos pozityvios energijos. Žingsniavo visi linksmai nusiteikę, satbteldami žaidimų aikštelėse aktyviam fiziniam pajudėjimui laipynėse ir karstynėse. Grįžome kupini jėgų, dar ilgai neblėso įspūdžiai apie smagiai praleistą laiką gamtoje gryname ore.

 

2022-2023 MOKSLO METŲ VEIKLA

PĖSČIŲJŲ ŽYGIS „EINAM UŽ MARIJAMPOLĘ 2023“

                   Gegužės 16 dieną IU grupių „Boružiukai“, „Pumpurėliai“ ir „Meškučiai“ ugdytiniai kartu su sveikatos priežiūros specialiste Edita žygiavo pėsčiomis po Pašešupio parką. Pėsčiųjų žygio ,,Einam už Marijampolę 2023 “  pagrindinis tikslas – skatinti vaikus rinktis aktyvų gyvenimo būdą. Prisidėti prie Marijampolės savivaldybės organizuojamų sporto savaitės renginių. Ugdytiniai skatinami kuo daugiau laiko leisti gryname ore. Ėjimas stiprina ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Būdami gryname ore pailsime ir atsipalaiduojame. Džiugu, kad oras nepavedė ir vaikai nužygiavo apie 8000 žingsnių.

Dėkojame Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biurui už prizus žygio dalyviams.

 

RESPUBLIKINIO PROJKETO „LIETUVOS MAŽŲJŲ ŽAIDYNĖS 2023“ FINALINIS FESTIVALIS ALYTAUS SPORTO ARENOJE 

                Lopšelio-darželio PU grupės „Spindulėliai“ ugdytinių komanda varžėsi smagiose estafečių sportinėse rungtyse su kitų Lietuvos miestų komandomis Alytaus sporto arenoje. Šios linksmos varžybos – tai Respublikinio projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2023“ finalinis festivalis visiems dalyviams, kurų organizavo Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų aspciacija. Mūsų įstaiga šiame projkete dalyvauja nuo 2016 metų. Visiems ugdytiniams ypatingai patinka vykdyti projektines veiklas, kurias organizatoriai siunčia kiekvieną mėnesį. Ačiū visoms mokytojoms už reguliarų fizinių veiklų vykdymą grupėse, o mūsų ambasadorėms PU mokytojai Linai Geležauskienei ir IU mokytojai Genovaitei Riklickienei už pagalbą ir veiklų koordinavimą.

EDUKACINĖ-PRAKTINĖ VEIKLA „ŠVARIOS RANKELĖS“

              IU grupės „Ežiukai“ ugdytiniai nors ir patys mažiausi mūsų įstaigoje, bet stengiasi išmokti labai svarbių sveikatos saugojimo įgūdžių. Savaitinės ugdomosios veiklos tema „Švara ir sveikata” mokytoja Jurgita Grigaliauskienė savo ugdytinius supažindina su asmens higienos priemonėmis, kurios labai svarbios, kovojant su įvairiais mikrobais. Gegužės 11 dieną į grupės veiklą „Vanduo ir mes“ buvo pakviesta Visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą lopšelyje-darželyje, Edita Perlibienė. Mūsų aplinkoje yra daugybė įvairiausių mikrobų, todėl labai svarbu tinkamai nusiplauti rankas, naudojant ne tik vandenį, bet ir muilą. Mažuosius supažindino, kada ir kodėl būtina plautis rankas. Mokėmės  kaip taisyklingai nusiplauti rankytes. Po eksperimento su „Bakterijų maišeliu“ vaikai sužinojo, kad kartais rankos iš pažiūros gali pasirodyti švarios, nors ant jų būna daug plika akimi nematomų mikrobų. Nusiplovę rankas su muilu, vaikai dar kartą pažvelgė į savo rankeles ir įsitikino, kad muilas ir vanduo puikiai kovoja su „baubais“ ir juos pašalina.

 

SVEIKATOS STIPRINIMO PROJKETAS „SVEIKA GYVENSENA – GYVENIMO BŪDAS NUO VAIKYSTĖS“ PRASIDĖJO PAVSARINE RYTINE MANKŠTA

               Projekto tikslas – ugdyti vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą, skatinant besiformuojančios asmenybės pozityvių nuostatų sveikatingumo linkme rinkimąsi. Norint padėti išsiugyti sveikos gyvensenos pagrindus, mažiesiems būtina tai matyti, patirti geras emocijas ir stebėti suaugusiojo pavyzdį. Gegužės mėn. nors ir neprasidėjo labai maloniais rytiniais orais, bet skambi muzika, puikiai nusiteikę mokytojos ir didelis draugų būrys kiekvieną rytą suburdavo nuotaikingai rytinei mankštai. Ši veikla – puiki priemonė „užkurti savo energijos variklį“ visos dienos veikloms.

 

EDUKACINĖ VEIKLA „MOKOMĖS ATPAŽINTI EMOCIJAS“

              Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Edita Perlibienė IU grupių „Drugeliai“ ir „Paukščiukai“ ugdytiniams papasakojo ir mokė, kaip atpažinti emocijas. Emocijas pažinti ir jas tinkamai išreikšti yra labai svarbu. Tiek vaikas, tiek ir suaugęs žmogus, suvokdamas, kas vyksta jo viduje ir turėdamas žinių bei gebėjimų, kaip su visu tuo tvarkytis, tampa įgalintas sėkmingai funkcionuoti iššūkių kupiname šiandieniniame pasaulyje. Vaikai išmoko įvardinti pagrindines emocijas, kurios juos lydi dienos metu. Taip pat atpažinti kūno judesius, kurie išduoda tam tikrą emociją. Žaidimas su emcijomis padeda jas pažinti ir vėliau atskirti santykių kontekste. Savo emociją išreiškė piešiniu, papasakodami, kaip jaučiasi šią akimirką. Svarbiausia perduota žinia, kad visos emocijos yra geros ir šią akimirką mums reikalingos nepaisant to, kad dalis jų – priverčia mus nesmagiai jaustis.

PASAULINĖS VANDENS DIENOS PAMINĖJIMAS

        Kovo 22-oji Pasaulinė vandens diena. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Edita Perlibienė IU grupių „Meškučiai“ ir ,,Žiogeliai“ ugdytinius sukvietė smagiai edukacinei-praktinei veiklai „Vanduo“. Grupių vaikai sužinojo, koks svarbus žmogui ir gamtai yra vanduo. Sužinojo, kad be maisto žmogus gali ilgiau išgyventi, bet be vandens tik tris dienas. Saugojant savo sveikatą, būtina žinoti, kiek vandens žmogui reikia išgerti per dieną. Kad vanduo būtų skanesnis ir patrauklesnis mūsų akiai, ugdytiniai dalyvavo praktinėje sveiko gėrimo gamybos ir degustacijos veikloje. Visi noriai skanavo sveikuoliškus vandens kokteilius. Visi susitarė, kad saldžius gazuotus gėrimus pakeis vandens stikline, kurioje didžiulis sveikatos šaltinis.

SPORTINĖ PRAMOGA „SPORTAS SVEIKATA – MŪSŲ NUOTAIKA GERA“

  Jei sportuosi, būsi sveikas,

  Dar stiprus ir greitas…

 Nes sportas – sveikata,

   Mes sportuosim visada.

         Vasario 13 dienos rytą „Pelėdžiukų“ ir „Lašelių“ grupių ugdytiniai dalyvavo sportiniame renginyje „Sportas – sveikata, mūsų nuotaika gera“. Pramogos tikslas – skatinti aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą, pajusti judėjimo lauke džiaugsmą. Vaikučiai draugiškai dalyvavo estafetėse, žaidė judrius žaidimus, lavino dėmesį, kūno judesių koordinaciją, greitumą, vikrumą. Ši sportinė pramoga ne tik paskatino aktyviai pajudėti, bet ir suteikė džiaugsmą, gerą nuotaiką, skatino pozityvius tarpusavio santykius. Stengsimės ir toliau siekti, kad judėjimas ir sportas taptų malonia veikla ir paliktų vaikams neišdildomus įspūdžius ir prisiminimus.

 

PILATESO MANKŠTOS LOPŠELIO-DARŽELIO DARBUOTOJAMS

           Pasitinkant gražiausias žiemos šventes, Marijampolės visuomenės sveikatos biuro trenerė Edita Kulikauskienė dovanojo puikią dovaną – bendras mankštas lopšelio-darželio darbuotojams. Pilatesas – treniruočių metodas, jungiantis įvairius rytų ir vakarų kultūrų treniravimosi metodus, skirtas lavinti giliuosius kūno raumenis. Pilates užsiėmimais gerinamas sąnarių paslankumas, raiščių elastingumas, raumenų balansas, ugdoma koordinacija bei ištvermė. Pilateso treniruotės tinka bet kokio fizinio pasirengimo, įvairaus amžiaus žmonėms. Nesvarbu, kad ne visus pratimus pavyksta tinkamai atlikti, bet trenerės padrąsinimai suteikia energijos ir pasitikėjimo savo jėgomis.

Ačiū trenerei Editai už pasidalijimą savo gera nuotaika ir motyvavimą aktyviai fizinei veiklai!

SPORTO FESTIVALIS „LINKSMOSIOS RUDENS ESTAFETĖS“

              Ilgalaikis sveikatos projektas „Sveika gyvensena-gyvenimo būdas nuo vaikystės“, kuris finansuojamas iš Marijampolės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos įtraukė į fizinio aktyvumo veiklas ir  „Meškučių“ , „Pumpurėlių“ ir „ Žiogelių“ grupių ugdytinius. Kurie sudalyvavo sportinėje pramogoje „Linksmosios rudens estafetės“. Net žiemiškas oras už lango  nesutrukdė vaikams  linksmai, vikriai judėti salėje. Vaikai atliko įvairias  sportines užduotis: nešini skėčiais šokinėjo per „balutes“, varžėsi kaštonų rinkimo estafetėje, vikriai bėgo lįsdami pro lankus.  Renginys buvo smagus, ne tik dėl kunkuliavusių sportinių aistrų, bet ir todėl, kad jame pralaimėjusių nebuvo.

Svarbiausia visus vienija bendras nusiteikimas „Sportas – sveikata!“

 

 

TRUMPALAIKIS PROJEKTAS „RUDENĖLIO PINTINĖLĖ“

       Spalio 20-28 d. ugdomosios veiklos IU grupėse ,,Paukščiukai“ ir ,,Drugeliai“ buvo orientuotos rudens ir sveikatos darnos supratimui, vykdant trumpalaikį projektą ,,Rudenėlio pintinėlė“.

Šis projektas paskatino domėtis sveika mityba: kuo daugiau valgyti šviežių vaisių ir daržovių, nes juose gausu vitaminų. Vaikučiai žiūrėjo edukacinį filmuką ,,Ar pažįsti vaisius ir daržoves“, įtvirtino žinias, kas yra vaisius? kas yra daržovė? Išvardino žinomas daržoves, paminėjo, kokius vaisius mėgsta. Vaikai stengėsi įsiminti kuo daugiau rudens gėrybių pavadinimų, nusakyti jų skonį, formą, spalvą, naudą, išsiaiškino, kodėl sveika valgyti vaisius ir daržoves, kaip reikia nuplauti ir kodėl. Padarė išvadą, kad kuo didesnis vaisius ar daržovė, tuo daugiau svers. Kieme apžiūrėjo savo darželio ,,Čipolino“ traukinuko daržą ir ,,Vaikystės sodelį“. Šiame procese tėveliai noriai parūpino įvairiausių daržovių bei vaisių. Perpjovę juos pusiau, ,,išsiaiškino“ kas jų viduje – kauliukas, sėklos, daug kauliukų, netgi kirmėlyčių surado…Vaikai kartu su mokytojomis gamino salotas, spaudė sultis. Meninėje veikloje patiko obuoliukų štampavimas. Žinias įtvirtino smagiu žaidimu rūšiavimu. Vaikučiai traukė iškarpytas korteles su vaisiumi ar daržove ir klijavo į tinkamą vietą. Stropiai tyrinėjo, tobulino matematinius bei kalbinius įgūdžius, bet ir atliko praktines užduotis gaminant maistą.

Ruduo ypatingas metų laikas, teikiantis mūsų sveikatai stiprybės ir pliūpsnį vitaminų, tad valgykime kuo daugiau vaisių, daržovių ir vaišinkime jais kitus !!!

EDUKACINĖ-PRAKTINĖ SVEIKATINIMO VEIKLA „SAUGOKIME REGĖJIMĄ. AKIŲ MANKŠTA“

          Spalio 10 d. minima Pasaulinė regėjimo diena. IU grupių „Žiogeliai“, „Meškučiai“ ir „Pumpurėliai“ ugdytiniai kartu su sveikatos priežiūros specialiste Edita kalbėjosi apie regėjimo svarbą žmogui ir mokėsi treniruoti savo akis, atlikdami akių mankštą.

          Regėjimas – leidžia pažinti mus supantį pasaulį, bendrauti, grožėtis, saugotis nuo aplinkos pavojų. Akį judina daugybė raumenų, kuriuos, kaip ir kitus kūno raumenis, reikia treniruoti. Ilgą laiką dirbant kompiuteriu, skaitant, rašant, akys išsausėja, atsiranda įtampa. Netinkamai prižiūrimos net ir stipriausios akys gali pervargti, todėl tiek sveikoms, tiek prastai matančioms akims reikalingas poilsis bei mankšta.

            Akių mankštos pratimai stiprina akių raumenis, mažina akių įtampą; jie ne tik padeda išsaugoti sveikas akis, bet ir gali pagerinti susilpnėjusį regėjimą. Akis mankština ir lavina ne tik akių pratimai, bet ir įvairūs judrūs žaidimai, kurių metu suderinami akių ir rankų judesiai, todėl vaikučiai atliko mankštą ir žaidė žaidimą su kamuoliukais ir gaudyklėmis. Žaidimo metu ugdomas susikaupimas, koncentracija, atidumas. Lavinama rankų motorika, kūno padėties stabilumas, koordinacija. Taip siekiama vaikus sudominti fiziniais žaidimais, kad vaikai pamėgtų ir dažniau rinktųsi aktyvią laisvalaikio praleidimo formą.

Saugokime regėjimą visi – maži ir dideli!

 

SVEIKATOS UGDYMO PROJEKTAS „DARŽOVIŲ IR VAISIŲ KARALYSTĖJE“

Ruduo turtingas vaisiais ir daržovėmis, kurie yra vieni svarbiausių maisto produktų, suteikiančių organizmui labai daug reikalingų vitaminų bei nuo mažens įtakojančių mūsų sveikatą.

IU grupėse „Kiškučiai“ ir “Boružiukai” vyko bendras projektas „Daržovių ir vaisių karalystėje“, kurio metu mažieji susipažino su įvairiais vaisiais ir daržovėmis, jų nauda sveikatai. Pasitelkiant įvairias veiklas su natūraliais vaisiais ir daržovėmis, vaikučiai ugdėsi gebėjimus juos pažinti bei pavadinti, sužinojo apie jų įvairovę bei teikiamą naudą sveikatai. Ugdytiniai klausėsi eilėraščių, žaidė įvairius žaidimus – ratelius, lavino savo kūrybinius ir meninius gebėjimus, rūšiavo vaisius ir daržoves pagal spalvą, dydį, formą, susipažino su skoniais juos ragaudami, skanaudami. Ypač daug džiugių emocijų vaikams suteikė pramoginis rytmetis sodelyje „Fiesta su Ežiu ir Čipolinu”. Visi drauge dalyvavo paruoštose veiklose: į pintines rinko sodelyje pabirusius vaisus ir daržoves, iš jų dėliojo mandalą, stebėjo, drauge skaičiavo ant medžių kabančius obuoliukus, lavino fizinius gebėjimus įsitraukdami į judriąsias veiklas, atliko nuotaikingus improvizuotus šokius. Grupėse vaišinosi Ežio ir Čipolino lauktuvėmis – obuoliais. Džiugu, kad net patys mažiausi geba atpažinti ne tik obuolį ar morką, bet ir kopūstą, burokėlį, svogūną, o pažinę ir susidraugavę su įvairiais vaisiais ir daržovėmis,  jie augs sveikesni, žvalesni ir stipresni.

SPORTINĖ PRAMOGA „SPORTAS SVEIKATA – VISŲ NUOTAIKA GERA“

      Rudenėliui padovanojus šiltesnius orus, „Lašelių“, „Pelėdžiukų“ ir „Žiogelių“ grupės vaikučiai, kartu su mokytojomis, aktyviai sportuoja ir smagiai leidžia laiką lauke. Saulėtą ir gražų spalio 17 dienos rytą,ugdytiniai dalyvavo sportinėje pramogoje „Sportas sveikata- visų nuotaika gera“.

Pagrindinis šios kompleksinės – sportinės veiklos tikslas – sukurti draugišką, pozityvią emocinę aplinką, kurioje vaikai patirtų judėjimo džiaugsmą.

Linksmosios judumo pramogos prasidėjo nuotaikinga mankšta. Vaikai bėgo šimto metrų distanciją, atliko sportines užduotis,rungėsi tarpusavyje, dalyvavo kamuoliuko perdavimo varžybose, lindo, šokinėjo per lankus, lavino vikrumo, judrumo įgūdžius, stiprino orientaciją, koordinaciją, smulkiąją bei stambiąją motoriką.

Draugiškame šokių ratelyje „Lašelių“ grupės vaikučiai išmokė „Pelėdžiukus“ pasisveikinimo dainelę „Čia mano darželis“. Labai džiugu, kad prie sportininkų  prisijungė ir „Žiogelių“ grupės komanda. Vyresnieji draugai, sutelkę išmintį, loginį mąstymą konstravo aitvarą. Savo pagalba, padrąsinimais ir plojimais jie įkvėpė dar didesnį entuziazmą sportuoti, motyvaciją judėti.

Ši diena tapo tikra sportine, fizinio aktyvumo švente, paįvairinta kompleksinėmis judumo veiklomis, spontaniškomis rungtimis. Visi dalyviai aktyviai siekė geriausių rezultatų, džiaugėsi sirgalių aplodismentais, sportinę nuotaiką puošė teigiamos emocijos. Mažieji sportininkai, maloniai pavargę, kupini gerų emocijų džiaugėsi padėkomis už vikrumą, greitumą, bendruomeniškumą.

 

EDUKACINIS-PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „VALGYKIME VAISIUS – VAISIAI NATŪRALUS VITAMINŲ ŠALTINIS“

     Spalio 11 d. IU „Pumpurėliai“ grupės ugdytiniai kartu su sveikatos priežiūros specialiste Edita gamino vaisių kokteilius. Vaikai aktyviai įsitraukė į gamybos procesą ir su didžiuliu nekantrumu atrado naujus skonius. Gamybos metu aptarta vaisių nauda sveikatai. Kad gerai jaustumeisi ir būtume sveiki neužtenka tik sveikai maitintis reikia ir sportuoti, o sportas reikalingas ne tik mūsų kūnui bet ir akims. Pasistiprinę grupės vaikaučiai išmoko akių mankštą. Aptarta kodėl ir kaip dažnai ją reikia atlikti. Visiems ugdytiniams padovanotos „Sveikos gyvensenos” mokomosios knygelės.

2021-2022 MOKSLO METŲ VEIKLA

 

RESPUBLIKINIO PROJEKTO „LIETUVOS MAŽŲJŲ ŽAIDYNĖS 2022“ FINALINIS FESTIVALIS ALYTAUS SPORTO ARENOJE

          Gegužės 14 d. mūsų lopšelio-darželio „Spindulėlių“ grupės komanda: Ieva Bendaravičiūtė, Elija Žekevičiūtė, Mėta Stanaitytė, Adomas Kirkliauskas, Danielius Šustarevas, Einaras Černiauskas, lydimi mokytojų Linos Geležauskienės ir Genovaitės Riklickienės dalyvavo baigiamajame projekto renginyje finaliniame festivalyje  Alytaus m. sporto arenoje.

Puiki atmosfera ir didelis būrys bendraminčių smagiai varžėsi spalvingose ir įdomiose rungtyse, kuriose pralaimėtojų nebuvo, nes fizinis aktyvumas visus vienija ir jungia draugystei. Visi dalyviai iš festivalio grįžo su projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės“ medaliais ir asmeninėmis dovanėlėmis. Labai džiugu, kad mūsų komandą į festivalį palydėjo gausus sirgalių būrys – tai nenuilstantys tėveliai, kurie savo pozityvumu skatina vaikus aktyviai fizinei veiklai.

Puiki nuotaika ir stipri sveikata – turtas, kurio nenupirksi jokiame prekybos centre net už didžiausius pinigus. Bet aktyviai sportuodamas gali jį  turėti…

 

PĖSČIŲJŲ ŽYGIS „EINAM UŽ MARIJAMPOLĘ 2022“

            Gegužės 17 d. vaikų lopšelio – darželio ,,Rasa” IU grupių „Žiogeliai“  ir „Boružiukai“ ugdytiniai ir mokytojos sveikatos priežiūros specialistės Editos Perlibienės kvietimu prisidėjo prie Marijampolės savivaldybės sporto savaitės organizuojamų renginių ir surengė pėsčiųjų žygį už Marijampolę. Pėsčiųjų žygio tikslas skatinti aktyvų gyvenimo būdą ir priminti apie judėjimo naudą sveikatai. Vaikščiojimo metu vaikai klausėsi natūralaus gamtos triukšmo (paukščių čiulbėjimo, lapų šnarėjimo, upės tekėjimo), kuris  viliojo ir skatino vaikus nurimti pabūti čia ir dabar, suvokiant žmogaus ir gamtos draugystę. Pabuvimas ir pasivaikščiojimai gamtoje – pats geriausias vaistas emocinės savijautos ir sveikatos stiprinimui.

           Pašešupio parku mažieji žygeiviai įveikė 4 kilometrus ir nužingsniavo 5300 žingsnių. Dideliam mažųjų džiaugsmui – visi žygio dalyviai buvo apdovanoti Visuomenės sveikatos biuro paruoštais prizais., už kuriuos nuoširdžiai dėkojame!!!

 

RESPUBLIKINIO PROJEKTO „LIETUVOS MAŽŲJŲ ŽAIDYNĖS 2022“ II – OJO ETAPO FESTIVALIS

          Balandžio 26 d. rytą visa lopšelio – darželio „Rasa“ bendruomenė (ugdytiniai ir pedagogai) nuo mažiausio iki didžiausio dalyvavo „Lietuvos mažųjų žaidynių 2022“ II-ojo etapo festivalyje. Sportinis renginys prasidėjo nuotaikinga mankšta. Po kurios įvyko iškilmingas kiekvienos grupės apdovanojimas „Lietuvos mažųjų žaidynių 2022“ diplomais, kurie palydėti gausiais aplodismentais. Mūsų įstaigos projekto koordinatoriai taip pat padėkojo už aktyvų dalyvavimą projekto veiklose.  Spalvingais balionais papuoštose ir sportiniu inventoriumi gausiose erdvėse visi ugdytiniai varžėsi, draugiškai rungtyniavo kas tarpusavyje savo grupėje, kas su draugais tarp grupių estafetėse. Smagiai ir aktyviai sportuodami vaikai patyrė judėjimo džiaugsmą ir daug gerų emocijų.

AKTYVI FIZINĖ VEIKLA „SPORTUOKIME LINKSMAI IR SAUGIAI“

       Sportuokime linksmai ir saugiai! Su šiuo šūkiu estafetėje ir linksmame žaidime ,,Pasiruošk, mesk, pradėk’’ dalyvavo ,,Spinduliukų’’ ir ,,Žiogelių” grupių ugdytiniai. Fizinio aktyvo praktiniame užsiėmime Visuomenės sveikatos biuro specialistė Edita Perlibienė, kvietė vaikus žaidimo forma pajudėti, atpažinti spalvas, skaičius ir išmokti teisingai atlikti fizinius pratimus. Mokėmės, aktyviai judėdami, laikytis taisyklių ir susitarimų, kaip tinkamai elgtis komandoje, stebint vienas kitą. Estafetės metu, linksmai atliekant įvairias užduotis, lavinamas taiklumas, koordinacija, greita reakcija ir suvokimas. Mažieji su džiaugsmu atliko visas užduotis ir buvo apdovanoti smulkiais priziukais.

 

PREVENCINĖ PIENO PRODUKTŲ VARTOJIMO SKATINIMO VEIKLA „KARVYTĖS DOVANOS“

             Saugodami ir stiprindami ugdytinių sveikatą ,,Lašelių‘‘ grupėje organizavome ekologiškų pieno produktų vartojimo savaitę, kurios tikslas –  skatinti dažniau vartoti ekologiškus pieno produktus kasdieninėje mityboje.

Stebėdami ,,Namų ūkio‘‘ paveikslėlius vaikai susipažino su karvyčių gyvenimo sąlygomis,  atsakydami į klausimus: Kokios būna karvytės? Ką jos ėda? Kur gyvena? Ar jos knarkia?, plėtojo žinias apie naminį gyvūną.

 STEAM veiklos metu iš dėžučių, virvelių, puodelių, kitų antrinių žaliavų konstravome karvytės maketą. Domukas kruopščiai spalvino karvytės juodas dėmeles, Joris padėjo suvyti uodegėlę. Priemonė išėjo labai tikroviška, estetiška ir graži. Vaikai nustebę ją tyrinėjo, įtvirtino kūno dalių pavadinimus, mokėsi ,,pamelžti‘‘ karvutę ir gauti balto pienelio, lavino savo  pojūčius.

Klausydami mokytojos pasakojimo apie pieno produktų gavybos procesą vaikai susipažino su jų įvairove, pavadinimais. ,,Karvytės dovanų ragautuvėse‘‘ skanavo jogurto, sūrio, sūrelio, rūgpienio, pažadėjo dažniau vartoti ekologiškus pieno produktus kasdienybėje.

Praktinės veiklos metu, iš surūgusio pieno gamino varškę, susipažino su visu gamybos procesu, jo sąlygomis. Šildydami rūgpienį stebėjo produkto konsistencijos pokyčius, Domukas semtuvėliu padėjo košti susidariusius varškės grūdelius. Pagardintą medučiu varškytę vaikai valgė ir glostydami pilvukus džiaugėsi pačių pagamintu skanėstu, praktinėse veiklose lavino kasdieninius ir savarankiškumo įgūdžius.

Ekologinių pieno produktų vartojimą skatinome ir ugdytinių namuose. Mėtutė, kartu su mamyte, kepė varškėčius, Elijukas – varškės apkepą. Tėveliai maloniai dalinosi gamybos proceso nuotraukomis.

Lauko aplinkoje tyrinėdami žolytę, atrado ten gyvenančius vabalėlius, sliekus, kartu su mokytoja atskleidė naminių galvijų pagrindinio maitinimosi šaltinio paslaptį.

Suvokdami, kad karvytės dovanos padeda mums augti, turėti raudonus žandukus, sveikus dantukus nutarėme vartoti jų kuo daugiau.

Kompleksines ugdymosi veiklas vainikavo savos kūrybos eilėraštukas:

,,Žalos karvutės po pievą bėgioja,

Žalią žolytę jos atrajoja.

Duoda pienelį baltą, putotą,

Bėga vaikučiai per žolę rasotą.

Jų piemenėlis – delnu mojuoja,

Saugoja, myli gražiai pagloboja.

O kai nurimsta visas suskaičiuoja,

Tyliai lopšinę mielai padainuoja.

Rytą, kai labas saulytei sakysi,

Vėl karvytes pievoj matysi!‘‘

 

RESPUBLIKINIO PROJEKTO ,,LIETUVOS MAŽŲJŲ ŽAIDYNĖS 2022” VEIKLOS

     Mūsų įstaiga jau šešti metai dalyvauja „Lietuvos mažųjų žaidynės“ projekte. Projekto organizatoriai – Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (toliau – LTOK) ir Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (toliau – RIUKKPA).

 Projektą „Lietuvos mažųjų žaidynės“ iš dalies finansuoja Sporto rėmimo fondas, kurį administruoja švietimo mainų paramos fondas ir LTO.

 Projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2022“ koordinatorius – RIUKKPA.

2022 metais projekte dalyvauja 426 ikimokyklinių ugdymo įstaigų.

Projekto tikslas – didinti (1-7 m) vaikų fizinį aktyvumą, taikant inovatyvias fizinio ugdymo formas.

 Mūsų lopšelyje-darželyje projekto koordinatoriai pavaduotoja ugdymui Reda Miliauskienė, IU mokytojos Lina Geležauskienė ir Genovaitė Riklickienė.

Projektas vykdomas III etapais. Vasario ir kovo mėnesiais vyko, pirmojo etapo veiklos, kurių metu įstaigos ugdytiniai kartu su mokytojomis dalyvavo virtualiose fizinio ugdymo pamokėlėse. Mažieji patyrė judėjimo džiaugsmą, fizinės veiklos pasirinkimo laisvę, komandišką dvasią.

II ir III etapo metu bus organizuojami ,,Lietuvos mažųjų žaidynių” festivaliai. Mūsų lopšelyje-darželyje festivalis vyks balandžio mėn. 26 d. Tikimės smagiai ir aktyviai pajudėti, išbandyti savo jėgas fizinėse veiklose ir estafetėse. Grynas oras ir aktyvus sportas – geriausias sveikatos stiprinimo šaltinis!

 

PAMINĖTA PASAULINĖ VANDENS DIENA

                 Lopšelyje-darželyje „Rasa“ „Žiogelių“ ir ,,Lašelių“ grupėse buvo paminėta Pasaulinė vandens diena. Grupių ugdytiniai sužinojo, koks svarbus žmogui ir gamtai yra vanduo. Vaikai kartu su visuomenės sveikatos specialiste Edita Perlibiene gamino vandens kokteilius, pagardintus vaisiais, taip skatinant gerti skanų ir sveiką vandenį, ir mažiau vartoti saldžių, gazuotų gėrimų.

 

 

SVEIKATINIMO VEIKLOS LOPŠELIO-DARŽELIO DARBUOTOJAMS

                   Apie fizinio aktyvumo naudą girdime ir kalbame daug. Suprasti ar tai tiesa gali pasakyti mūsų lopšelio-darželio darbuotojos, kurios jau nuo gruodžio mėnesio, laisvu nuo tiesioginio darbo su ugdytiniais metu, renkasi du kartus per savaitę bendrai mankštai.

Mankštai vadovauja ir pataria, kaip teisingai atlikti pratimus, Marijampolės visuomenės sveikatos biuro trenerė Deira Krampienė. Ačiū trenerei už jos kantrybę ir gebėjimą nuoširdžiu pavyzdžiu paskleisti sveikatinimo virusą suaugusiųjų tarpe. Bendra mankšta ne tik stiprina kūną, bet ir teikia pozityvios energijos. Tad ne tik kalbėkime, kad fizinis aktyvumas stiprina sveikatą, bet ir aktyviai veikime, nesvarbu ar su komanda ar vieni.

Nepamirškime svarbios tiesos: „Sveikame kūne – sveika siela.“ (D. J. Juvenalis)

 

EDUKACINĖ-PRAKTINĖ VEIKLA „ŠVARIOS RANKYTĖS“

          Visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Edita Perlibienė pravedė praktinę pamokėlę IU grupės „Paukščiukai“ ugdytiniams „Kaip teisingai plauti rankas“.

Veikla apie šalia mūsų gyvenančias bakterijas įdomi ir naudinga. Muilas ir vanduo mūsų geriausi draugai, gelbėjantys nuo įvairių kenkėjų. Mes žinome, kad bakterijų yra įvairių. Blogosios bakterijos mus susirgdina, o gerosios padeda būti sveikiems. Maisto produktuose taip pat yra daug bakterijų, kurios naudingos mūsų augančiam organizmui. Daug naujo sužinojome apie jas. Taip pat buvo labai įdomu stebėti eksperimentų pagalvėlę. Palietus ją ir pašvietus žibintuvėliu matosi bakterijos, o nusiplovus rankas muilu, ir palietus tą pačią pagalvėlę, bakterijų nelieka. Žiūrėjome edukacinį filmuką apie rankų plovimą ir atlikome tai praktiškai. Išmokome teisingai nusiplauti rankas, kad jos liktų švarios.

 

 

PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS, KAIP TINKAMAI PRIŽIŪRĖTI DANTUKUS“

                         2022 sausio – vasario mėnėsį ,,Spinduliukų“ ir ,,Linelio“ grupės auklėtiniai išklausė pamokėlę ir atliko praktinius užsiėmimus asmens burnos higienos tema, kurią pravedė VSB specialistė Edita Perlibienė. Vaikai sužinojo, kokios yra dantų rūšys ir funkcijos. Kokį dantų šepetėlį pasirinkti ir kaip taisyklingai valyti dantukus. Auklėtiniai buvo supažindinti su burnos higienos priemonėmis t.y vieno danties šepetėliu, tarpdančių šepetėliu, tarpdančių siūlu ir liežuvio valikliu. Vaikai gebėjo įvardinti dantų sveikatai palankius ir žalingus maisto produktus, kurių reikėtų vengti, kad turėtų gražius ir sveikus dantukus. Tik kontroliuojant vaikų burnos higieną ir ugdant asmens higienos įgūdžius, įmanoma sumažinti ėduonies paplitimą ir intensyvumą arba jį sustabdyti!

 

TRUMPALAIKIS PROJEKTAS „PIENAS SKANU IR SVEIKA“

                              Lapkričio 25 d. – gruodžio 1 d. ,,Paukščiukų‘‘ ir ,,Spindulėlių“ grupių ugdytiniai vykdė trumpalaikio projekto ,,Pienas skanu ir sveika‘‘ veiklas.

                      Visų veiklų vedlys buvo knygelė – pirmame jos puslapyje šypsosi karvutė, skanaus pieno gamintoja. Mes žinome, kad vasarą karvutė ėda žolę, o žiemą šieną. Piene yra daug vitaminų ir naudingų mineralinių medžiagų, kad mes augtume sveiki. Atverčiame knygutės lapą ir mums pradeda pasakoti karvutė: ,,Atėjus žiemai gyvenu tvarte, geriu daug vandens ir ėdu kvepiantį šienelį. Kartais mane vaišina runkeliais ar skania duonos riekele. Atsidėkodama už rūpestį duodu balto pienelio. Šeimininkė iš pieno gamina daug įvairių maisto produktų: sūrio, sviesto, varškės…“ Atvertus trečią knygos lapą karvutė prašo: ,,Būti gerais vaikais, maitintis sveikai ir aplankyti ją“. Pažadame karvutę aplankyti ir dovanų atnešti kvepiančio vasara žalio šienelio.

                      Projekto metu vaikai susipažino su pieno gaminių nauda ir svarba sveikatos stiprinimui. Stebėjome edukacinį filmuką, kuris padėjo suprasti, iš kur gaunamas pienas ir kaip jis atkeliauja ant mūsų stalo. Iššūkis – pieno kokteilis. Mūsų lopšelyje-darželyje vaikai pieną geria dažnai, bet pieno kokteilis buvo nauja patirtinė veikla. Patys pjaustė vaisius, juos ragavo, dėjo į plaktuvą ir eksperimentavo. Ne visiems pieno kokteilis patiko. Rinkosi kokio vaisiaus kokteilis jiems skaniausias, reiškė savo mintis, kuris pieno gaminys skaniausias. Vyko pieno gaminių degustacija ir taikė įvairius metodus: ragavo, lietė. uostė. Lavino kasdieninius įgūdžius. Minė mįsles, klausėsi patarlių, vartė knygeles. Žinias įtvirtino žaidimų ir meninėje veikloje.

Visi buvo draugiški, aktyvūs ir patyrė daug puikių, džiugių emocijų.

 

 

 AKCIJA „AŠ RENKUOSI SVEIKĄ MAISTĄ, O TU?“, SKIRTA EUROPOS SVEIKOS MITYBOS DIENA PAMINĖTI

           Lapkričio 8-ąją švenčiama Europos sveikos mitybos diena. Kaip teigiama  ekspertų, teisingi mitybos įpročiai, įgyti vaikystėje, greičiausiai išliks ir suaugus. Nustatyta, kad geresnė mityba susijusi su geresne gyvenimo kokybe, o prasta – su blogesne psichikos sveikata.
           Mūsų įstaigoje siekiama sveikos mitybos įpročius formuoti nuo mažens. Lengviausia juos įtvirtinti, gaminant kartu su vaikais. Laiko praleidimas,  kalbantis  apie sveikos mitybos reikšmę, pagrindines maitinimosi taisykles, ragaujant patiekalus, gaminant drauge su vaikais,   padeda pažinti įvairių rūšių maisto produktus, vaisius ir daržoves bei suformuoti subalansuotos mitybos įpročius.

           Europos sveikos mitybos dienos paminėjimui,  mūsų darželyje surengta  akcija „Aš renkuosi sveiką maistą, o tu?“. Sveikas maistas – irgi gali būti skanus. Tuo vaikai įsitikino įvairiausių veiklų metu, kurias išradingai organizavo grupių mokytojos.

Ugdytiniai aiškinosi  sveikos mitybos reikšmę, pagrindines maitinimosi taisykles, dėliojo sveikos mitybos piramidę, gamino,  ragavo sveikus produktus, patiekalus, įsitraukė į kitas įvairias sveikos mitybos populiarinimo veiklas.

Siekiant bendruomenę skatinti keisti mitybos įpročius ir laikytis sveikatai palankios bei tvarios mitybos principų, specialistai rekomenduoja:

  • valgyti kuo įvairesnį maistą,
  • valgant kuo ilgiau kramtyti maistą,
  • vengti užkandžių ir greito maisto
  • vartoti kuo daugiau šviežių maisto produktų,
  • valgyti daug daržovių, vaisių ir grūdinių produktų,
  • rinktis produktus, kuriuose yra kuo mažiau konservantų, dažiklių, saldiklių,
  • nepersivalgyti, bet ir nebadauti,
  • saikingai vartoti cukrų, druską,
  • gerti pakankamai vandens (rekomenduojama 1,5-2 litrus per dieną).

Atminkite priežodį: gyvenkime ne tam, kad valgytume, o valgykime tam, kad gyventume.

SPORTINĖ PRAMOGA „MANO DRAUGAS – KAMUOLIUKAS“

Sukas sukas kamuoliukas,

Moka suktis kaip vilkiukas.

Kamuoliukas apvalus,

Pažiūrėk, koks jis gražus.

Spalio 21 dienos rytą „Pelėdžiukų“ ir „Lašelių“ grupių ugdytiniai dalyvavo sportinėje pramogoje „Mano draugas – kamuoliukas“. Kamuolys vienas iš pirmųjų vaiko žaislų. Jau ankstyvojo amžiaus vaikai žaidžia su kamuoliu: mėto, nešioja,  spardo, ridena. Ugdytiniai apžiūrėjo įvairius kamuolius: didelius, mažus, spalvotus ir pastebėjo, kad jie visi yra apvalūs. Darželio kieme vaikai išbandė žaismingas užduotis su kamuoliais ir pasidžiaugė muilo burbulais. Šios pramogos metu vaikai patyrė džiugių akimirkų, bendraujant su bendraamžiais.

„SOLIDARUMO BĖGIMAS 2021“

Lopšelio-darželio bendruomenė jau 8-tą kartą dalyvavo „Solidarumo bėgime“

Pritardami filantropo Endriu Karnegio minčiai „Nė vienam žmogui ir nė vienai bendruomenei nebuvo naudinga nuolatinė pagalba, išskyrus tokią, kurią jie gali suteikti vienas kitam“ džiaugėmės galėdami šį rudenį prisijungti prie 8-ojo ,,Solidarumo bėgimo”. Solidarumo bėgimo renginiu ugdoma vaikų socialinė atsakomybė, sąmoningumas bei solidarumas, padedama sunkumų patiriantiems Lietuvos ir Ukrainos vaikams, skatinamas vaikų fizinis aktyvumas. Rugsėjo 25 – spalio 15 dienomis, atsižvelgiant į dėl viruso Covid 19 esamą situaciją šalyje, bėgimas vyko atskirai grupėse. Grupių „Boružiukai“, „Spindulėliai“, „Pumpurėliai“, „Žiogeliai“, „Meškučiai“,„Bitutės“, „Linelis“ ugdytiniai, pedagogės prasimankštinę prabėgo solidarumo kilometrus. „Kiškučių“ grupės vaikai ir pedagogės savo solidarumą parodė sušokdami nuotaikingą šokį.

Solidarumo bėgimo metu surinkta parama ir į organizacijos „Gelbėkit vaikus” banko sąskaitą įnešta 221Eur. Bėgimo metu surinktos lėšos bus skirtos pozityvios tėvystės programai „Pozityvus auklėjimas kiekvienai dienai“ įgyvendinti Lietuvoje bei negalią turinčių vaikų, gyvenančių Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose, mobilumui didinti.

  Džiaugiamės galėdami pasidalinti gerumu.

 

TRUMPALAIKIS PROJEKTAS „DARŽOVIŲ KRAITELĖ“

                    Spalio mėnesį ,,Paukščiukų“ ir ,,Drugelių“ grupių ugdytiniai vykdė trumpalaikį rudens projektą ,,Daržovių kraitelė’’.

Pasirodžius pirmai šalnai, medžiai nusirenginėja. Gražiais ir spalvotais jų apdarais,  papūtus vėjui, apkloja rudenėjančią žemę. Per vasarą prižiūrimos saulės ir žemės, daržovės jau keliauja ant stalo. Mūsų mažieji tampa išradingais maisto ruošėjais.

                   Tikslas: pagilinti žinias apie vaisių ir daržovių naudą. Sveika mityba padeda saugoti ir stiprinti sveikatą. Vaikai mokėsi V. Palčinskaitės eilėraščių, dainelių apie daržoves, minė mįsles. Žaidžiant žaidimą ,,Paragauk, pasakyk“, mokėsi teisingai pasakyti vaisiaus ar daržovės  pavadinimą. Iš vaisių ir daržovių atliko kūrybinį darbelį ,,Linksmasis ežiukas“. Bet čia dar ne viskas. Vaikai tyrinėjo, spaudė sultis, gamino sveikuolių salotas. Daug skaniau ragauti, valgyti, gerti, kai tai daro patys vaikai. Ugdytiniai spalvino vaisių ir daržovių karūnas, kuriomis pasipuošę vaidino pasaką ,,Ropė“, išreikšdami save balsu ir judesiu.

                   Projekto metu sužinojo, kad tinkamas maistas yra būtinas vaiko augimui, gerai savijautai, fiziniam aktyvumui palaikyti ir patyrė džiaugsmingų emocijų.

 

JUDUMO SAVAITĖS PAMINĖJIMAS – PĖSČIŲJŲ ŽYGIS

               Ikimokyklinio ugdymo grupės „Meškučiai“ ugdytiniai kartu su mokytojomis pėsčiomis žygiavo Marijampolės Pašešupio parku, prisijungdami prie Europos judumo savaitės dalyvių. Rugsėjo 16 – 22 d. visoje Europoje vyksta judumo savaitės renginiai, kurių metu siekiama skatinti visuomenės fizinį aktyvumą.

             „Meškučių“ grupės ugdytiniai nesunkiai įveikė žygiavimo trąsą, pėsčiųjų žygio dalyvius palepino puikus rudeninis oras ir besikeičianti rudeninė gamta Pašešupio parke.

              Vaikučiai keliavo labai gražiais ir patogiais parko takais, stebėdami medžius keičiančius spalvą, šalia tekančią upę ir netikėtai pasirodžiusius pirmuosius išskrendančius paukščius. Tai buvo aktyvi diena ir  pirmoji išvyka su draugais.

              Visi kartu patyrėme buvimo kartu malonumą ir judėjimo teikiamą džiaugsmą.

2020-2021 m. m. veikla

(žiūrėti naujienose)

Sveikatingumo diena “Sportuok, draugauk ir sveikas auk” 

VII-sis Solidarumo bėgimas 2020

Edukacinė-praktinė veikla “Daržovės ir vaisiai – sveikatos šaltinis”

Pėsčiųjų žygis “10 000 žingsnių – vieni juokai”

Trumpalaikis projektas “Daržovės ir vaisiai – skanu ir sveika”

Triukšmo dienos paminėjimas „Pasiklausykime tylos“

Akcija „Pakeisk automobilį dviračiu“

Respublikinio projekto „Mažųjų žaidynės 2021“ II-etapo sportinis festivalis

Pėsčiųjų žygis „Judėjimas – sveikata“

Aktyvi treniruotė „Futbolą žaidžiu – draugų turiu“

Sveiko maisto gaminimo pamokėlė

2019-2020 m. m. veikla

Europos judumo savaitės “Žingsniuokime kartu” paminėjimas pėsčiųjų žygiu

Respublikinis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų projektas “Žaidimų laukas”

VI-sis Solidarumo bėgimas

Edukacinė sveikatingumo veikla “Higiena-užkrečiamų ligų priešas”


Sveikos gyvensenos projektas “Valgyk daržoves ir vaisius – būsi sveikas ir gražus”


Praktinė – edukacinė veikla Marijampolės visuomenės sveikatos biure


Mažųjų futbolo turnyras “Advento futboliukas 2019”


Smagi treniruotė su “Sūduva – Mantinga” komandos krepšininkais


Edukacinė-sveikatingumo veikla „Pirmoji pagalba – „Skubus žingsnis“


Fizinio aktyvumo pamokėlė netradicinėje aplinkoje


Respublikinio projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2020“ I- etapas


Sveikatos ugdymo praktinis užsiėmimas „Regos higiena. Akių mankšta“


Respublikinio projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2020“ sezono uždarymo šventė“


 

 

2018-2019 m. m. veikla

 

Europos sveikos mitybos dienos paminėjimas 
 Lapkričio 20 d. Europos sveikos mitybos diena. Priešmokyklinio ugdymo grupėje „Bitutės“ vyko edukacinis užsiėmimas „Valgykime vaisius, tai natūralus vitaminų šaltinis“. Ugdytiniai, priešmokyklinio ugdymo mokytoja Birutė Dičiūnienė ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Simona Riaubienė gamino vaisių salotas. Vaikai sužinojo iš kokių pasaulio šalių yra atkeliavę įvairūs vaisiai, rinko mėgstamiausią vaisių, ir pritarė, jog visi vaisiai turi daugybę vitaminų. Vaisiai gerina nuotaiką ir yra ne tik naudingi, bet ir būtini žmogaus sveikatai. Vaikučiai, lyg tikri kulinarai, buvo pasipuošę prijuostėmis ir nusiplovę rankeles ėmėsi vaisių pjaustymo. Supjaustytus vaisius užpylėme jogurtu ir išmaišę gavome puikaus skonio vaisių salotas. Vaikai noriai valgė, o kai kurie net ir pakartojo. Pavalgę vaikai gavo užduotį – nuspalvinti savo mėgstamiausią vaisių. Ačiū už puikų komandinį darbą bei gerą nuotaiką!


Sporto žaidynės “Sportas kiekvienam – 2018”


Aktyvi sportinė treniruotė su “Sūduva-Mantinga” krepšininkais


Sveikos mitybos pamokėlė “Vaisiai, daržovės – sveikata”
Už lango ne tik rudeninė dargana, bet ir daug piktų bakterijų, kurios taikosi mus susargdinti. Pasikvietėme Visuomenės sveikatos biuro specialistę Simoną, kad mus pamokytų, kaip apsiginti nuo ligų ir augti stipriems. Sužinojome, stiprybę teikia sveika mityba, ypatingai rudeninės daržovės, kurių šiuo metų nestinga. Susipažinome ir su „nesveiku maistu“, kuris labai vilioja kiekvieną , bet mokėmės jam pasakyti –NE…


Projekto “Sveikatiada” veiklos

„Sveikatiados“ projekto ambasadoriai – priešmokyklinio ugdymo grupės „Bitutės“ ugdytiniai ir mokytoja Birutė Dičiūnienė spalio mėnesį didelį dėmesį skyrė sveikos mitybos ir asmens higienos įgūdžių formavimui. Kartu su sveikatos priežiūros specialiste Simona aptarė pagrindinius sveikos gyvensenos principus, dienos režimą ir parengė stendą, siekiant paminėti pasaulinę maisto dieną. Stipri sveikata – tai ne tik tinkama mityba, bet ir aktyvi fizinė veikla gryname ore. Sportiškai nusiteikę, „Bitučių“ grupės ugdytiniai keliavo į parką ne tik pasigrožėti rudenio išmargintais lapais, bet ir įvykdyti 500m greito ėjimo rungtį. Sekėsi visiems puikiai, o kai gera nuotaika ir eiti nesunku.
 


 


 


V-Solidarumo bėgimas


Sportinė pramoga “Linksmosios rudens estafetės”


“Advento futboliukas 2018”


Prevencinė pamokėlė “Kaip tinkamai prižiūrėti dantukus”


Burnos higienos pamokėlė “Saugokime savo akeles”


Respublikinio projekto “Mažųjų žaidynės 2019 I-sis etapas” Žiemos sporto šventė


Edukacinė-pažintinė veikla “Grūdinių produktų iššūkis”


Pasaulinės vandens dienos paminėjimas


Respublikinio projekto “Lietuvos mažųjų žaidynės 2019 II etapas”


Oranžinio kamuolio krepšinio turnyras 2×2


Edukacinė veikla “Keliauju į sveikatos šalį”


Paskaita visuotiniame tėvų susirinkime “Pieninių dantų priežiūra”


Praktinis užsiėmimas “Paklausykime tylos”


Sporto šventė įstaigos bendruomenei


Pėsčiųjų žygis


 

2017-2018 m. m. veikla

Sporto šventė “Sportuojame visi – maži ir dideli”


Pėsčiųjų žygis “Judėjimas – sveikata 2018”


“Regbio ABC vaikams ir mokiniams”


Rankų higienos diena


Orientavimosi varžybos “Labirintas – 2018”


Akcija “Padovanok tikėjimą ligoniui”


Projekto “Lietuvos mažųjų žaidynės 2018” I-ojo etapo festivalis “Draugiškos estafetės”


Edukacinė-praktinė veikla “Saugokime regėjimą”


Burnos higienos pamokėlė “Kaip tinkamai prižiūrėti dantukus”


“Advento futboliukas 2017”


Sėkmingas pasirodymas “Tag – regbis 2017” projekte


Svečiuose pas “Kiškučius” – vaisiai ir daržovės


Trumpalaikis projektas “Augu sveikas ir stiprus”


Akcija “Valgau košę – sveikas augu”


Konkursas “Sveikuolių sveikuoliai”


Solidarumo bėgimas 2017


 

2016-2017 m. m. veikla

Sporto šventė “Sportuojame visi – maži ir dideli”


Pasaulinė sveikatos diena


Tarptautinės triukšmo dienos paminėjimas “Pasiklausykime tylos”


“Mažųjų žaidynės 2017”


Popietė “Mes visi žemės vaikai”


“Advento futboliukas 2016”


Lopšelyje-darželyje “Pasaka” vyko “Asmeninių-komandinių šaškių turnyras 2016”. Dėkojame mūsų priešmokyklinukų komandai už drąsą, žaidžiant su rimtais konkurentais. Džiugu, kad “Linelio” grupės ugdytinis Justas Kučinskas asmeninėse varžybose išsikovojo 5 vietą iš 30-ties dalyvių. Didžiuojamės!


Šventė “Rudens gėrybės mūsų sveikatai”


Iniciatyva “Švarių rankų šokis 16”


Viktorina “Atpažinkime sveikus ir nesveikus maisto produktus”


Solidarumo bėgimas 2016


Vanduo ir jo reikšmė sveikatai


Burnos higienos pamokėlė


 

2015-2016 m. m. veikla

Sporto šventė „Augsiu sveikas, jei sportuosiu“


Bendruomeninė rytmetinė mankšta


Kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymo užsiėmimai


Pranešimas „Sveikatinimo veikla Degučių mokykloje-darželyje“ pristatytas
2016 m. balandžio 22 d. konferencijoje „Projekto „Sveikatos priežiūros paslaugų teikimo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose gerinimas Marijampolės savivaldybėje“ pristatymas“


Pasaulinė vandens diena


Akcija „Diena be mobiliojo telefono“


Švarios ir linksmos mūsų rankelės


Projektas „Sūduva“– mano miesto komanda!


Kalėdinis šaškių turnyras


Advento Futboliukas


Edukacinis užsiėmimas „Burnos higiena“


Konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“


Pilna kraitelė rudens gėrybių


Europos sveikos mitybos diena


Futbolo turnyras „Įvartis 2015“


Solidarumo bėgimas


 


 

2014-2015 m. m. veikla

„Sveikas ir laimingas“


Europos sveikos mitybos diena


Tėvų švietimas sveikatinimo tema


Integruotas sveikatos ugdymas pradiniame ugdyme


Solidarumo bėgimo akcija


 

2013-2014 m. m. veikla

„Sveikas ir laimingas“


Sveikatingumo diena


Paskaita „Pagrindiniai sveikos mitybos principai“


Paskaita „Triukšmo poveikis sveikatai“


,,Vitaminai – vaikų draugai“


Sveikatingumo savaitė „Augu sveikas kūnu ir dvasia“ (Papildyta video)

Sveikatos stiprinimo renginys „Advento futboliukas“

 


Mes- konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ prizininkai


Paskaita Europos sveikos mitybos dienai paminėti (PLAČIAU)
Atsisiųsti:
Kaip maitintis, kad sau nepakenkti


Žaidimas šaškėmis ir šachmatais- proto ir intelekto lavinimo mankšta (PLAČIAU)


Rytmetinės mankštos darželyje (PLAČIAU)


Sveikos gyvensenos integracija į ugdomąjį procesą (PLAČIAU)


Interviu Lietuvos radijui apie ugdytinių maitinimą mūsų įstaigoje (nuo 164 min 35 s)


Šaškių turnyras „Rudeninės šaškės“ (PLAČIAU)


Kompiuterio ir interneto bei mobiliųjų telefonų nauda ir pavojai (PLAČIAU)


Stiprinkime sveikatą sportuodami drauge (PLAČIAU)


Sveikos mitybos daigeliai Degučių mokykloje-darželyje (PLAČIAU)


Sporto šventė „Sportuojame visi drauge“ (PLAČIAU)

 

2012-2013 m. m. veikla

Vasara su futboliuku (PLAČIAU)


„Ištiesk pagalbos ranką“ (PLAČIAU)


Burnos higienos paskaitėlė (PLAČIAU)


Didžiąją savaitę renginys „Futboliuko Velykos“ džiugino vaikus (PLAČIAU)


Sveikatingumo savaitė (PLAČIAU)


Išvyka į Vilijos ir Algirdo Žemaičių ekologinį ūkį (PLAČIAU)

Skip to content