Menu Close

Sveikatingumo ugdymas

(atnaujinta 2021-12-01)

2021-2022 m.m. veikla

TRUMPALAIKIS PROJEKTAS „PIENAS SKANU IR SVEIKA“

                              Lapkričio 25 d. – gruodžio 1 d. ,,Paukščiukų‘‘ ir ,,Spindulėlių“ grupių ugdytiniai vykdė trumpalaikio projekto ,,Pienas skanu ir sveika‘‘ veiklas.

                      Visų veiklų vedlys buvo knygelė – pirmame jos puslapyje šypsosi karvutė, skanaus pieno gamintoja. Mes žinome, kad vasarą karvutė ėda žolę, o žiemą šieną. Piene yra daug vitaminų ir naudingų mineralinių medžiagų, kad mes augtume sveiki. Atverčiame knygutės lapą ir mums pradeda pasakoti karvutė: ,,Atėjus žiemai gyvenu tvarte, geriu daug vandens ir ėdu kvepiantį šienelį. Kartais mane vaišina runkeliais ar skania duonos riekele. Atsidėkodama už rūpestį duodu balto pienelio. Šeimininkė iš pieno gamina daug įvairių maisto produktų: sūrio, sviesto, varškės…“ Atvertus trečią knygos lapą karvutė prašo: ,,Būti gerais vaikais, maitintis sveikai ir aplankyti ją“. Pažadame karvutę aplankyti ir dovanų atnešti kvepiančio vasara žalio šienelio.

                      Projekto metu vaikai susipažino su pieno gaminių nauda ir svarba sveikatos stiprinimui. Stebėjome edukacinį filmuką, kuris padėjo suprasti, iš kur gaunamas pienas ir kaip jis atkeliauja ant mūsų stalo. Iššūkis – pieno kokteilis. Mūsų lopšelyje-darželyje vaikai pieną geria dažnai, bet pieno kokteilis buvo nauja patirtinė veikla. Patys pjaustė vaisius, juos ragavo, dėjo į plaktuvą ir eksperimentavo. Ne visiems pieno kokteilis patiko. Rinkosi kokio vaisiaus kokteilis jiems skaniausias, reiškė savo mintis, kuris pieno gaminys skaniausias. Vyko pieno gaminių degustacija ir taikė įvairius metodus: ragavo, lietė. uostė. Lavino kasdieninius įgūdžius. Minė mįsles, klausėsi patarlių, vartė knygeles. Žinias įtvirtino žaidimų ir meninėje veikloje.

Visi buvo draugiški, aktyvūs ir patyrė daug puikių, džiugių emocijų.

 

 

 AKCIJA „AŠ RENKUOSI SVEIKĄ MAISTĄ, O TU?“, SKIRTA EUROPOS SVEIKOS MITYBOS DIENA PAMINĖTI

           Lapkričio 8-ąją švenčiama Europos sveikos mitybos diena. Kaip teigiama  ekspertų, teisingi mitybos įpročiai, įgyti vaikystėje, greičiausiai išliks ir suaugus. Nustatyta, kad geresnė mityba susijusi su geresne gyvenimo kokybe, o prasta – su blogesne psichikos sveikata.
           Mūsų įstaigoje siekiama sveikos mitybos įpročius formuoti nuo mažens. Lengviausia juos įtvirtinti, gaminant kartu su vaikais. Laiko praleidimas,  kalbantis  apie sveikos mitybos reikšmę, pagrindines maitinimosi taisykles, ragaujant patiekalus, gaminant drauge su vaikais,   padeda pažinti įvairių rūšių maisto produktus, vaisius ir daržoves bei suformuoti subalansuotos mitybos įpročius.

           Europos sveikos mitybos dienos paminėjimui,  mūsų darželyje surengta  akcija „Aš renkuosi sveiką maistą, o tu?“. Sveikas maistas – irgi gali būti skanus. Tuo vaikai įsitikino įvairiausių veiklų metu, kurias išradingai organizavo grupių mokytojos.

Ugdytiniai aiškinosi  sveikos mitybos reikšmę, pagrindines maitinimosi taisykles, dėliojo sveikos mitybos piramidę, gamino,  ragavo sveikus produktus, patiekalus, įsitraukė į kitas įvairias sveikos mitybos populiarinimo veiklas.

Siekiant bendruomenę skatinti keisti mitybos įpročius ir laikytis sveikatai palankios bei tvarios mitybos principų, specialistai rekomenduoja:

  • valgyti kuo įvairesnį maistą,
  • valgant kuo ilgiau kramtyti maistą,
  • vengti užkandžių ir greito maisto
  • vartoti kuo daugiau šviežių maisto produktų,
  • valgyti daug daržovių, vaisių ir grūdinių produktų,
  • rinktis produktus, kuriuose yra kuo mažiau konservantų, dažiklių, saldiklių,
  • nepersivalgyti, bet ir nebadauti,
  • saikingai vartoti cukrų, druską,
  • gerti pakankamai vandens (rekomenduojama 1,5-2 litrus per dieną).

Atminkite priežodį: gyvenkime ne tam, kad valgytume, o valgykime tam, kad gyventume.

SPORTINĖ PRAMOGA „MANO DRAUGAS – KAMUOLIUKAS“

Sukas sukas kamuoliukas,

Moka suktis kaip vilkiukas.

Kamuoliukas apvalus,

Pažiūrėk, koks jis gražus.

Spalio 21 dienos rytą „Pelėdžiukų“ ir „Lašelių“ grupių ugdytiniai dalyvavo sportinėje pramogoje „Mano draugas – kamuoliukas“. Kamuolys vienas iš pirmųjų vaiko žaislų. Jau ankstyvojo amžiaus vaikai žaidžia su kamuoliu: mėto, nešioja,  spardo, ridena. Ugdytiniai apžiūrėjo įvairius kamuolius: didelius, mažus, spalvotus ir pastebėjo, kad jie visi yra apvalūs. Darželio kieme vaikai išbandė žaismingas užduotis su kamuoliais ir pasidžiaugė muilo burbulais. Šios pramogos metu vaikai patyrė džiugių akimirkų, bendraujant su bendraamžiais.

„SOLIDARUMO BĖGIMAS 2021“

Lopšelio-darželio bendruomenė jau 8-tą kartą dalyvavo „Solidarumo bėgime“

Pritardami filantropo Endriu Karnegio minčiai „Nė vienam žmogui ir nė vienai bendruomenei nebuvo naudinga nuolatinė pagalba, išskyrus tokią, kurią jie gali suteikti vienas kitam“ džiaugėmės galėdami šį rudenį prisijungti prie 8-ojo ,,Solidarumo bėgimo”. Solidarumo bėgimo renginiu ugdoma vaikų socialinė atsakomybė, sąmoningumas bei solidarumas, padedama sunkumų patiriantiems Lietuvos ir Ukrainos vaikams, skatinamas vaikų fizinis aktyvumas. Rugsėjo 25 – spalio 15 dienomis, atsižvelgiant į dėl viruso Covid 19 esamą situaciją šalyje, bėgimas vyko atskirai grupėse. Grupių „Boružiukai“, „Spindulėliai“, „Pumpurėliai“, „Žiogeliai“, „Meškučiai“,„Bitutės“, „Linelis“ ugdytiniai, pedagogės prasimankštinę prabėgo solidarumo kilometrus. „Kiškučių“ grupės vaikai ir pedagogės savo solidarumą parodė sušokdami nuotaikingą šokį.

Solidarumo bėgimo metu surinkta parama ir į organizacijos „Gelbėkit vaikus” banko sąskaitą įnešta 221Eur. Bėgimo metu surinktos lėšos bus skirtos pozityvios tėvystės programai „Pozityvus auklėjimas kiekvienai dienai“ įgyvendinti Lietuvoje bei negalią turinčių vaikų, gyvenančių Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose, mobilumui didinti.

  Džiaugiamės galėdami pasidalinti gerumu.

 

TRUMPALAIKIS PROJEKTAS „DARŽOVIŲ KRAITELĖ“

                    Spalio mėnesį ,,Paukščiukų“ ir ,,Drugelių“ grupių ugdytiniai vykdė trumpalaikį rudens projektą ,,Daržovių kraitelė’’.

Pasirodžius pirmai šalnai, medžiai nusirenginėja. Gražiais ir spalvotais jų apdarais,  papūtus vėjui, apkloja rudenėjančią žemę. Per vasarą prižiūrimos saulės ir žemės, daržovės jau keliauja ant stalo. Mūsų mažieji tampa išradingais maisto ruošėjais.

                   Tikslas: pagilinti žinias apie vaisių ir daržovių naudą. Sveika mityba padeda saugoti ir stiprinti sveikatą. Vaikai mokėsi V. Palčinskaitės eilėraščių, dainelių apie daržoves, minė mįsles. Žaidžiant žaidimą ,,Paragauk, pasakyk“, mokėsi teisingai pasakyti vaisiaus ar daržovės  pavadinimą. Iš vaisių ir daržovių atliko kūrybinį darbelį ,,Linksmasis ežiukas“. Bet čia dar ne viskas. Vaikai tyrinėjo, spaudė sultis, gamino sveikuolių salotas. Daug skaniau ragauti, valgyti, gerti, kai tai daro patys vaikai. Ugdytiniai spalvino vaisių ir daržovių karūnas, kuriomis pasipuošę vaidino pasaką ,,Ropė“, išreikšdami save balsu ir judesiu.

                   Projekto metu sužinojo, kad tinkamas maistas yra būtinas vaiko augimui, gerai savijautai, fiziniam aktyvumui palaikyti ir patyrė džiaugsmingų emocijų.

 

JUDUMO SAVAITĖS PAMINĖJIMAS – PĖSČIŲJŲ ŽYGIS

               Ikimokyklinio ugdymo grupės „Meškučiai“ ugdytiniai kartu su mokytojomis pėsčiomis žygiavo Marijampolės Pašešupio parku, prisijungdami prie Europos judumo savaitės dalyvių. Rugsėjo 16 – 22 d. visoje Europoje vyksta judumo savaitės renginiai, kurių metu siekiama skatinti visuomenės fizinį aktyvumą.

             „Meškučių“ grupės ugdytiniai nesunkiai įveikė žygiavimo trąsą, pėsčiųjų žygio dalyvius palepino puikus rudeninis oras ir besikeičianti rudeninė gamta Pašešupio parke.

              Vaikučiai keliavo labai gražiais ir patogiais parko takais, stebėdami medžius keičiančius spalvą, šalia tekančią upę ir netikėtai pasirodžiusius pirmuosius išskrendančius paukščius. Tai buvo aktyvi diena ir  pirmoji išvyka su draugais.

              Visi kartu patyrėme buvimo kartu malonumą ir judėjimo teikiamą džiaugsmą.

2020-2021 m. m. veikla

(žiūrėti naujienose)

Sveikatingumo diena “Sportuok, draugauk ir sveikas auk” 

VII-sis Solidarumo bėgimas 2020

Edukacinė-praktinė veikla “Daržovės ir vaisiai – sveikatos šaltinis”

Pėsčiųjų žygis “10 000 žingsnių – vieni juokai”

Trumpalaikis projektas “Daržovės ir vaisiai – skanu ir sveika”

Triukšmo dienos paminėjimas „Pasiklausykime tylos“

Akcija „Pakeisk automobilį dviračiu“

Respublikinio projekto „Mažųjų žaidynės 2021“ II-etapo sportinis festivalis

Pėsčiųjų žygis „Judėjimas – sveikata“

Aktyvi treniruotė „Futbolą žaidžiu – draugų turiu“

Sveiko maisto gaminimo pamokėlė

2019-2020 m. m. veikla

Europos judumo savaitės “Žingsniuokime kartu” paminėjimas pėsčiųjų žygiu

Respublikinis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų projektas “Žaidimų laukas”

VI-sis Solidarumo bėgimas

Edukacinė sveikatingumo veikla “Higiena-užkrečiamų ligų priešas”


Sveikos gyvensenos projektas “Valgyk daržoves ir vaisius – būsi sveikas ir gražus”


Praktinė – edukacinė veikla Marijampolės visuomenės sveikatos biure


Mažųjų futbolo turnyras “Advento futboliukas 2019”


Smagi treniruotė su “Sūduva – Mantinga” komandos krepšininkais


Edukacinė-sveikatingumo veikla „Pirmoji pagalba – „Skubus žingsnis“


Fizinio aktyvumo pamokėlė netradicinėje aplinkoje


Respublikinio projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2020“ I- etapas


Sveikatos ugdymo praktinis užsiėmimas „Regos higiena. Akių mankšta“


Respublikinio projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2020“ sezono uždarymo šventė“


 

 

2018-2019 m. m. veikla

 

Europos sveikos mitybos dienos paminėjimas 
 Lapkričio 20 d. Europos sveikos mitybos diena. Priešmokyklinio ugdymo grupėje „Bitutės“ vyko edukacinis užsiėmimas „Valgykime vaisius, tai natūralus vitaminų šaltinis“. Ugdytiniai, priešmokyklinio ugdymo mokytoja Birutė Dičiūnienė ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Simona Riaubienė gamino vaisių salotas. Vaikai sužinojo iš kokių pasaulio šalių yra atkeliavę įvairūs vaisiai, rinko mėgstamiausią vaisių, ir pritarė, jog visi vaisiai turi daugybę vitaminų. Vaisiai gerina nuotaiką ir yra ne tik naudingi, bet ir būtini žmogaus sveikatai. Vaikučiai, lyg tikri kulinarai, buvo pasipuošę prijuostėmis ir nusiplovę rankeles ėmėsi vaisių pjaustymo. Supjaustytus vaisius užpylėme jogurtu ir išmaišę gavome puikaus skonio vaisių salotas. Vaikai noriai valgė, o kai kurie net ir pakartojo. Pavalgę vaikai gavo užduotį – nuspalvinti savo mėgstamiausią vaisių. Ačiū už puikų komandinį darbą bei gerą nuotaiką!


Sporto žaidynės “Sportas kiekvienam – 2018”


Aktyvi sportinė treniruotė su “Sūduva-Mantinga” krepšininkais


Sveikos mitybos pamokėlė “Vaisiai, daržovės – sveikata”
Už lango ne tik rudeninė dargana, bet ir daug piktų bakterijų, kurios taikosi mus susargdinti. Pasikvietėme Visuomenės sveikatos biuro specialistę Simoną, kad mus pamokytų, kaip apsiginti nuo ligų ir augti stipriems. Sužinojome, stiprybę teikia sveika mityba, ypatingai rudeninės daržovės, kurių šiuo metų nestinga. Susipažinome ir su „nesveiku maistu“, kuris labai vilioja kiekvieną , bet mokėmės jam pasakyti –NE…


Projekto “Sveikatiada” veiklos

„Sveikatiados“ projekto ambasadoriai – priešmokyklinio ugdymo grupės „Bitutės“ ugdytiniai ir mokytoja Birutė Dičiūnienė spalio mėnesį didelį dėmesį skyrė sveikos mitybos ir asmens higienos įgūdžių formavimui. Kartu su sveikatos priežiūros specialiste Simona aptarė pagrindinius sveikos gyvensenos principus, dienos režimą ir parengė stendą, siekiant paminėti pasaulinę maisto dieną. Stipri sveikata – tai ne tik tinkama mityba, bet ir aktyvi fizinė veikla gryname ore. Sportiškai nusiteikę, „Bitučių“ grupės ugdytiniai keliavo į parką ne tik pasigrožėti rudenio išmargintais lapais, bet ir įvykdyti 500m greito ėjimo rungtį. Sekėsi visiems puikiai, o kai gera nuotaika ir eiti nesunku.
 


 


 


V-Solidarumo bėgimas


Sportinė pramoga “Linksmosios rudens estafetės”


“Advento futboliukas 2018”


Prevencinė pamokėlė “Kaip tinkamai prižiūrėti dantukus”


Burnos higienos pamokėlė “Saugokime savo akeles”


Respublikinio projekto “Mažųjų žaidynės 2019 I-sis etapas” Žiemos sporto šventė


Edukacinė-pažintinė veikla “Grūdinių produktų iššūkis”


Pasaulinės vandens dienos paminėjimas


Respublikinio projekto “Lietuvos mažųjų žaidynės 2019 II etapas”


Oranžinio kamuolio krepšinio turnyras 2×2


Edukacinė veikla “Keliauju į sveikatos šalį”


Paskaita visuotiniame tėvų susirinkime “Pieninių dantų priežiūra”


Praktinis užsiėmimas “Paklausykime tylos”


Sporto šventė įstaigos bendruomenei


Pėsčiųjų žygis


 

2017-2018 m. m. veikla

Sporto šventė “Sportuojame visi – maži ir dideli”


Pėsčiųjų žygis “Judėjimas – sveikata 2018”


“Regbio ABC vaikams ir mokiniams”


Rankų higienos diena


Orientavimosi varžybos “Labirintas – 2018”


Akcija “Padovanok tikėjimą ligoniui”


Projekto “Lietuvos mažųjų žaidynės 2018” I-ojo etapo festivalis “Draugiškos estafetės”


Edukacinė-praktinė veikla “Saugokime regėjimą”


Burnos higienos pamokėlė “Kaip tinkamai prižiūrėti dantukus”


“Advento futboliukas 2017”


Sėkmingas pasirodymas “Tag – regbis 2017” projekte


Svečiuose pas “Kiškučius” – vaisiai ir daržovės


Trumpalaikis projektas “Augu sveikas ir stiprus”


Akcija “Valgau košę – sveikas augu”


Konkursas “Sveikuolių sveikuoliai”


Solidarumo bėgimas 2017


 

2016-2017 m. m. veikla

Sporto šventė “Sportuojame visi – maži ir dideli”


Pasaulinė sveikatos diena


Tarptautinės triukšmo dienos paminėjimas “Pasiklausykime tylos”


“Mažųjų žaidynės 2017”


Popietė “Mes visi žemės vaikai”


“Advento futboliukas 2016”


Lopšelyje-darželyje “Pasaka” vyko “Asmeninių-komandinių šaškių turnyras 2016”. Dėkojame mūsų priešmokyklinukų komandai už drąsą, žaidžiant su rimtais konkurentais. Džiugu, kad “Linelio” grupės ugdytinis Justas Kučinskas asmeninėse varžybose išsikovojo 5 vietą iš 30-ties dalyvių. Didžiuojamės!


Šventė “Rudens gėrybės mūsų sveikatai”


Iniciatyva “Švarių rankų šokis 16”


Viktorina “Atpažinkime sveikus ir nesveikus maisto produktus”


Solidarumo bėgimas 2016


Vanduo ir jo reikšmė sveikatai


Burnos higienos pamokėlė


 

2015-2016 m. m. veikla

Sporto šventė „Augsiu sveikas, jei sportuosiu“


Bendruomeninė rytmetinė mankšta


Kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymo užsiėmimai


Pranešimas „Sveikatinimo veikla Degučių mokykloje-darželyje“ pristatytas
2016 m. balandžio 22 d. konferencijoje „Projekto „Sveikatos priežiūros paslaugų teikimo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose gerinimas Marijampolės savivaldybėje“ pristatymas“


Pasaulinė vandens diena


Akcija „Diena be mobiliojo telefono“


Švarios ir linksmos mūsų rankelės


Projektas „Sūduva“– mano miesto komanda!


Kalėdinis šaškių turnyras


Advento Futboliukas


Edukacinis užsiėmimas „Burnos higiena“


Konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“


Pilna kraitelė rudens gėrybių


Europos sveikos mitybos diena


Futbolo turnyras „Įvartis 2015“


Solidarumo bėgimas


 


 

2014-2015 m. m. veikla

„Sveikas ir laimingas“


Europos sveikos mitybos diena


Tėvų švietimas sveikatinimo tema


Integruotas sveikatos ugdymas pradiniame ugdyme


Solidarumo bėgimo akcija


 

2013-2014 m. m. veikla

„Sveikas ir laimingas“


Sveikatingumo diena


Paskaita „Pagrindiniai sveikos mitybos principai“


Paskaita „Triukšmo poveikis sveikatai“


,,Vitaminai – vaikų draugai“


Sveikatingumo savaitė „Augu sveikas kūnu ir dvasia“ (Papildyta video)

Sveikatos stiprinimo renginys „Advento futboliukas“

 


Mes- konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ prizininkai


Paskaita Europos sveikos mitybos dienai paminėti (PLAČIAU)
Atsisiųsti:
Kaip maitintis, kad sau nepakenkti


Žaidimas šaškėmis ir šachmatais- proto ir intelekto lavinimo mankšta (PLAČIAU)


Rytmetinės mankštos darželyje (PLAČIAU)


Sveikos gyvensenos integracija į ugdomąjį procesą (PLAČIAU)


Interviu Lietuvos radijui apie ugdytinių maitinimą mūsų įstaigoje (nuo 164 min 35 s)


Šaškių turnyras „Rudeninės šaškės“ (PLAČIAU)


Kompiuterio ir interneto bei mobiliųjų telefonų nauda ir pavojai (PLAČIAU)


Stiprinkime sveikatą sportuodami drauge (PLAČIAU)


Sveikos mitybos daigeliai Degučių mokykloje-darželyje (PLAČIAU)


Sporto šventė „Sportuojame visi drauge“ (PLAČIAU)

 

2012-2013 m. m. veikla

Vasara su futboliuku (PLAČIAU)


„Ištiesk pagalbos ranką“ (PLAČIAU)


Burnos higienos paskaitėlė (PLAČIAU)


Didžiąją savaitę renginys „Futboliuko Velykos“ džiugino vaikus (PLAČIAU)


Sveikatingumo savaitė (PLAČIAU)


Išvyka į Vilijos ir Algirdo Žemaičių ekologinį ūkį (PLAČIAU)

Skip to content